Rado sam se odazvao pozivu na proslavu 50 godina Fakulteta elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje (FESB), a odnedavno i raÄunarstva. Lijepa obljetnica za jednu znaÄajnu instituciju koje sam i sam bio dio. Proslava je trajala skoro cijeli tjedan od 22.11.-26.11.2010. u razliÄitim oblicima, no meni je bio najzanimljiviji dan u kojem su se osvježavale uspomene na sadržaje kulturnog tipa. Kako sam i sam doprinosio tome naprosto sam morao prisjetiti se tog vremena, naći se i popriÄati sa starim kolegama od kojih mnoge nisam odavno vidio.
“Od kolijevke pa do groba najljepÅ¡e je studentsko doba†parafrazirao je netko i teÅ¡ko se s tim ne složiti. Silna je energija u osobi u toj dobi u kojoj od mladića postaje Äovjekom. OdluÄujući se biti studentom Äovjek odluÄuje uložiti veliki trud u stjecanje znanja, barem je tako bilo u moje doba, ali mu ostaje i joÅ¡ popriliÄno energije za druge aktivnosti. Nekako se dogodilo da sam se na faksu ukljuÄio u druÅ¡tvo koje se bavilo fakultetskim novinama. Tu sam otkrio neke svoje skrivene potencijale, nekoliko godina radio sve i svaÅ¡ta oko tih novina, a kao glavni urednik potpisao i tri broja. Novine su prije tog doba izlazile vrlo neredovito, ali ih je na noge postavio generacijski mi kolega Boris Franin, te se, svojom upornošću, izborio za Å¡tamparsko ruho pravih novina, a za razliku od prvih Å¡apirografiranih izdanja. Novine su nazvane “FESB†i od studentskih su promovirane u fakultetske. Dugo su godina nakon toga novine izlazile viÅ¡e manje redovito i neprekinuto. U doba kada su ih ureÄ‘ivali Viktor IvanÄić i Velimir Marinković, kasnije poznati feralovci, dobile su te novine i, tada cijenjenu, nagradu 7 sekretara SKOJ-a. Brojni danaÅ¡nji poznati novinari te druge poznate osobe poÄele su svoju karijeru baÅ¡ u FESB-u kao npr: Igor BreÅ¡an, Žarko Luetić (karikaturist), Milorad Bibić Mosor, Zoran Krželj, Velimir Marinković, Viktor IvanÄić.
Zahvaljujući profesoru Slavku Vujeviću svi brojevi fakultetskih novina dostupni su na kao arhiva PDF datoteka. Njemu i Älanovima udruge bivÅ¡ih studenata FESB-a Alumni valja zahvaliti na organizaciji druženja i obnavljanja uspomena povodom fakultetske obljetnice. Uspjeli su pronaći i brojne fotografije iz povijesti Fakulteta i prirediti izložbu u atriju zgrade FESB-a. Sve to potiÄe prisjećanje na davne i skoro zaboravljene lijepe dane.
Prelistavajući sve te novine vidi se trud koji su brojni studenti i osoblje Fakulteta ulagali u njega pokuÅ¡avajući, ponajviÅ¡e, istaknuti probleme i potaknuti njihovo rjeÅ¡avanje, ali i dokumentirati zbivanja na Fakultetu, zabaviti i nasmijati Äitatelje. Sredinom 80-tih godina proÅ¡log stoljeća novine su prestale izlaziti, a kasnije se pojavilo samo nekoliko brojeva, od kojih neki samo u internetskom izdanju, ne i na papiru. DrugaÄije je vrijeme, drugaÄiji izazovi, drugaÄija atmosfera na fakultetu.
U svoje vrijeme bavljenje tim novinama bilo je i zahtjevno i ugodno. Upoznao sam i komunicirao sa velikim brojem ljudi, puno Å¡irim krugom nego kao obiÄni student. S jedne strane sam se družio sa kolegama koji su takoÄ‘er suraÄ‘ivali u izradi novina, a s druge strane intervjuirao, propitivao ljude, razgovarao sa njima o raznim temama, kometirao pisanje novina.
Družeći se sa bivšim kolegama prisjećali smo se uspomena na nekoj vrsti tribine, a kasnije uz zakusku međusobno se porazgovarali i upoznavali sa dotad nepoznatim kolegama iz drugih generacija.
Nakon tako zanimljiva druženja nisam htio propustiti ni sveÄanu akademiju na kojoj je bilo puno govorancije, darivanja, nužne kurtoazije, ali sam imao prilike popriÄati sa joÅ¡ nekim starim kolegama, profesorima i drugim, za Fakultet vezanim, osobama.
Cijelu proslavu obljetnice popratio je posebnim izadanjem i Äasopis SveuÄiliÅ¡ta u Splitu, Universitas u svom 14. broju, za koji sam i sam napisao poneÅ¡to o davnom dobu svog studiranja.
Valja spomenuti i opsežnu obljetniÄku monografiju te kratki filmski zapis profesora Petra Grisogona o životu na Fakultetu.
Mada kasnije u radu nisam mnogo koristio znanja steÄena na Fakultetu ipak sam tamo stekao jedan inženjerski pristup rjeÅ¡avanja problema koji mi je omogućavao obavljanje poslova, posve drugaÄijih od onih za koje sam se Å¡kolovao. Zahvaljujem svima koji su tome doprinijeli, zahvaljujem i svim suradnicima i kolegama koji su mi pomagali u studiranju, oko novina i uopće svima s kojima sam proveo ugodno studentsko doba.
Slijedi nekoliko slika sa proslave i poneka stara uspomena.